OBŘÍZKA

Ženská obřízka

Obřízka ženy (FGM)

Ženská obřízka představuje amputaci některých částí vnějších pohlavních orgánů (viz foto). Na rozdíl od mužské obřízky, která má také pozitivní zdravotní efekty, v případě ženské obřízky se jedná prakticky pouze o mrzačení, spojené s poškozením zdraví. Vzhledem k podstatě zákroku se ženská obřízka označuje zkratkou FGM (z anglického female genital mutilation), což v překladu znamená mrzačení ženských pohlavních orgánů.

Ženská obřízka a náboženství

I když ženská obřízka je často spojována s islámem, jde o mnohem starší rituál, který s náboženstvím nemá nic společného. Vnějším důvodem pro provedení obřízky má být to, aby dívka vstupovala do manželství čistá a neposkvrněná. Praktickým důsledkem obřízky je ovšem absence sexuálního prožitku. V některých oblastech neobřezané dívky zůstávají neprovdány.

Typy ženských obřízek

Typy FGM klasifikuje Světová zdravotnická organizace do čtyř skupin:

  • Typ I – Částečné nebo úplné odstranění klitorisu
    V nejmírnější formě, kde zákrok připomíná mužskou obřízku, by mělo by jít pouze o odstranění předkožky klitorisu (poštěváčku), často však dochází k odstranění (amputaci) i části nebo celého klitorisu.
  • Typ II – Odstranění klitorisu a malých, popř. i velkých stydkých pysků
    V některý případech se odstraňují pouze malé stydké pysky (typ IIa), nebo malé stydké pysky a částečně nebo úplně klitoris (typ IIb); pokud dochází navíc k částečnému nebo úplnému odstranění velkých stydkých pysků, je to označováno jako typ IIc. U typů I a II jde o tradici především v arabských zemích, kde se označuje jako „sunna“.
  • Typ III – Odstranění malých a velkých stydkých pysků a následné sešití
    Po amputaci malých a velkých stydkých pysků je rána sešita tak, aby zůstal jen malý otvor pro odtok moči a menstruační krve. Klitoris může ale nemusí být odstraněn. O svatební noci je srostlá tkáň proříznuta, aby mohlo docházet k pohlavnímu styku. Před porodem musí být srůst odstraněn, po porodu bývá předchozí stav obnoven. Tento nejbrutálnějí typ se označuje jako tzv. faraonská obřízka.
  • Typ IV – Ostatní
    Ostatní typy mrzačení, u nichž může ale nemusí být zákrok spojen s odstraněním tkáně. Zahrnuje piercing (propichování), pálení, odírání nebo řezání.

Následky zákroku obřízky ženy

Obřízka se většinou provádí ve věku 4 – 8 let, často za přítomnosti matky. Zákrok je zpravidla prováděn bez anestezie a řádené desinfekce a navíc pomocí primitivních nástrojů, jako jsou střepy, žiletky, lastury apod. Následkem provedené obřízky může být šok, který si dívka nese po celý život. Dalším pravidelným průvodním zjevem je nemožnost sexuálního prožitku, pohlavní styk je pak většinou spojen s velkou bolestí a se zdravotní problémy.

Waris Dirie

Mezi nejznámější bojovnice proti ženské obřízce patří bývalá súdánská modelka Waris Dirie. O jejím osudu byl natočen film Květ pouště (Desert Flower), který běžel i na Febiofestu 2010.

Zdroj:

  • Wikipedia
  • WikiMedia Commons, pro ilustraci použita fotografie obřízky sunna Johna Inga

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>